
Канал ІСTV за підтримки Українського культурного фонду знімає детективний ретро-серіал «Найкращий сищик» про пригоди українського Шерлока Холмса — Івана Підіпригори. Масштабний костюмований проект є екранізацією серії пригодницьких книг українського письменника Владислава Івченка.
Шерлок Холмс по-українськи
Події серіалу відбуваються на початку ХХ століття, за часів великих змін — коли починають з’являтися перші автомобілі, а по вимощеній бруківці прогулюються дами не лише в пишних сукнях, а й в картатих брючних костюмах.
Головний герой — філер Київської охоронної фірми Іван Карпович Підіпригора. Він давно мріяв про власну ділянку землі, тому йде у відставку і на зібрані гроші купує хутір Курбани на Полтавщині. Але тяга до розслідувань не дає спокою новоспеченому землевласнику, і він стає приватним детективом. В перервах між погонями, таємницями і провокаціями український Шерлок навіть встигає вплутатися в амурні справи.
Перша екранізація
«Найкращого сищика» знімають за мотивами твору українського письменника Владислава Івченка — «Найкращий сищик імперії на службі приватного Капіталу». Епопея про пригоди Івана Підіпригори неодноразово приносила автору перемогу на літературному конкурсі «Коронація слова». А ось тепер з улюбленим героєм зможуть познайомитися і телеглядачі.
Як зізнається письменник, для нього найголовнішим було не зруйнувати цілісність героя і передати його багатогранність на екрані:
Погоджуючись на екранізацію «Найкращого сищика», для мене важливо було, щоб зберігся характер і образ героя, щоб творці стрічки не зробили його блазнем, як часто доводилося бачити у фільмах.
Не хотілося, щоб українця уявляли людиною, яка тільки те і робить, що їсть борщ і дурнувато жартує. Тут персонаж зовсім інший, і це вдалося зберегти в сценарії.
І костюмчик підійшов
На роль хуторянина Підіпригори запросили Заслуженого артиста України Мітю Рибалевського. Продюсер телеканалу ICTV Інеса Соболєва зізнається, що виконавця головного героя для серіалу затвердили навіть раніше режисера. Вона запропонувала харизматичному актору прийти на проби ще за півроку до запуску нового проекту. І коли творці серіалу побачили Мітю, відразу зрозуміли, що він ідеально підходить на роль Івана Підіпригори.
Мітя точно передає образ книжкового персонажа з пригодницьких детективів Івченка. Складність затвердження актора була в тому, що той надає перевагу театру, а не кіно. Актор скрупульозно вибирає ролі у фільмах і не хоче брати участь в кожному запропонованому проекті. Він розповідає, що зніматися просто заради власного піару — не для нього. На кастинг «Найкращого сищика» пішов, оскільки зацікавився цікавим незвичним сценарієм і персонажем, який близький йому за характером і типажем.
— Іван Карпович — чесний і відповідальний сищик, цікавий він своїм колючим гумором і підходом до роботи. Звичайно, тарганів в голові у нього чимало, але все ж він уособлює собою ідеал чоловіка: володіє високими моральними принципами, шанобливо ставиться до жінок, ніколи не кидає розпочате на півдорозі. Це майже я, — посміхається Мітя Рибалевський.
Ще на кастингу зрозумів, що його погляди на життя збігаються з моїми. І, може, тому мені так підійшов і цей персонаж, і цей костюм, і ці вуса.
Граф Задніпровський власною персоною
Ловити злодіїв приватний детектив буде разом з дивакуватим напарником графом Осикою-Маєвським. Цей український доктор Ватсон трохи незграбний, сентиментальний, але відданий Івану Карповичу і всіляко йому допомагає в пошуках шахраїв і вбивць. До того ж, саме йому довірено обробляти літературним стилем історії найвідомішого детектива губернії і перетворювати сухий рапорт в «цукерку». Ділового партнера і особистого біографа Підіпригори зіграє відомий український актор Назар Задніпровський.
— Я обожнюю історичні костюмовані стрічки, де потрібно передати епоху і настрої того часу. Раніше люди були значно повільнішими, більш вихованими і стриманими. Таке дуже цікаво грати, особливо, коли це детективна комедія з заплутаними інтригами, — зізнається актор.
У серіалі я граю смішного невдаху — доктора Ватсона при українському найкращому сищику. Він — легковажний гуляка, любить випити, поїсти і на жінок задивитися, та ще й трохи наївний, як і я.
Свій маєток Маєвський прогуляв і тепер живе нахлібником у детектива Підіпригори і всіляко йому лестить і потурає, щоб не вигнали.
Пошуки актора на роль графа-авантюриста тривали дуже довго, адже вимог до виконавця персонажа було багато. Але це було того варте — серіал отримав зоряного актора династії Ткаченко-Задніпровських. Інеса Соболєва, ділячись першими враженнями від знайомства з Назаром, відзначає зовнішню схожість актора з описом книжкового графа:
— Назар зараз дуже затребуваний актор, і було складно включити зйомки серіалу в його щільний гастрольний графік. Але у нас все вийшло, і на роль ексцентричного помічника детектива затвердили не менше екстравагантного актора.
Коли я вперше побачила Назара, відразу зрозуміла, що він ідеально підходить на цю роль. Він як реінкарнація графа — за типажем, за внутрішнім станом дуже схожий на представників цього титулу.
В «Найкращому сищику» саме Осика-Маєвський відповідає за комедійну складову, в той час як детектив Іван уособлює силу й мужність. Назар Задніпровський чудово справляється з новою роллю і навіть почав освоювати польську мову, адже його персонаж має польське коріння і часто нагадує про це, використовуючи розмовні фрази шляхтичів.
За мотивами ХХ століття
Родзинкою серіалу стануть яскраві костюми минулого століття, пошиті за останньою модою тих часів: широкополі капелюхи, оздоблені пір’ям страусів і райських птахів, вишукані фланелеві піджаки з фактурними ґудзиками, сорочки з мереживами і запонками, розкішні пишні сукні з вишивкою і ажурними басонами і навіть костюми для водіння автомобіля і спортивний одяг. Тільки для першого знімального дня підготували понад 100 нарядів для однієї сцени.
До костюмів поставилися з особливим трепетом: індивідуальне пошиття, незвичайні тканини і несподівані колірні рішення. Щоб створити насичені кадри, одяг для акторів підбирали найяскравіших кольорів різних відтінків, що відрізняється від реалій ХХ століття. Але, як стверджують творці, головне — зробити цікавий динамічний детектив з оригінальною картинкою, а не зняти документальний серіал про минуле століття. В «Найкращому сищику» продюсери хочуть уникнути навмисної шароварщини, але при цьому зберегти етнічні українські елементи і максимально яскраво передати глядачам дух епохи, її антураж і колізії основних історичних подій.